Izlietnes augstums

Izlietnes augstums – kur tas radies? 

     Izlietnes augstums un tās ūdens un kanalizācijas pievadu izbūves augstumi – te sekos neliels špikeris ar ilustratīvu materiālu.
Mūsu būvnormatīvos izlietnes augstums ir pieminēts LBN200-21 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs” un LBN221-15 “Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija”, saistībā ar dažādām ēkām – skolas, bērnu dārzi, ārstniecības iestādes u.c. ēkas. Viss ir pareizi un zemāk var apskatīt tabulu no LBN221-15.

     Jāteic, ka LBN nav aptvēris pilnīgi visus faktorus un izvēloties izlietnes augstumu priekš savas mājsaimniecības – jāņem vērā izlietnes lietotāju vidējais augums. Gara auguma cilvēkiem izlietnes augstums 850 mm var izrādīties par maz un ilgāka izlietnes izmantošana radīs diskomfortu vai pat muguras sāpes. Parokoties dziļāk standartos – zemāk redzama cilvēka auguma un izlietnes augstuma vēlamā attiecība.

 

 

izlietnes augstums

Pieauguša cilvēka auguma un izlietnes augstuma attiecība
A h
≥ 1,9 950
≥ 1,76 900
≥ 1,63 850
≥ 1,5 800
Bērna auguma un izlietnes augstuma attiecība
A h
1,5 750
1,4 700
1,3 650
1,2 600
1,1 550

 

     Tāpat skatoties uz virtuves izlietnēm, kas ir iebūvētas virtuves galdu virsmās – ir zināmas likumsakarības starp cilvēka augumu un virtuves galda virsmu (izlietnes augstums) (skat. zemāk Electrolux ergonomiskas virtuves vadlīnijas).

Kā tiks pieslēgta izlietne?

     Ņemot vērā, ka izlietnes ir dažādu izmēru, dažādi montējamas un ar atšķirīgiem montāžas papildelementiem (izlietnes kājas, puskājas un dažādi skapīši), pirms darba uzsākšanas rekomendēju iepazīties ar izlietnes tehnisko specifikāciju, kas parasti atrodama ražotāja vai izplatītāja mājas lapā. Jāatzīst, ka nav tāds izlietnes pieslēgumu izvietojums, kas derēs pilnīgi visām izlietnēm.

     Ja izlietne tiks montēta bez papildelementiem, kur nav nepieciešams iedziļināties sīkumos, tad optimāls variants ir Attēlā Nr. 1 redzamie izmēri. Pēc būtības mērķis ir panākt – visu pieslēguma vietu maksimālu paslēpšanu zem izlietnes, maksimāli tos tuvinot izlietnes apakšējai daļai. Izmēros ir pieļaujamas atkāpes, taču ja sifona pieslēgums (kanalizācijas izvads) būs pārāk zems, tad izlietnes sifona pieslēgšanai būs nepieciešami papildus līkumi, kas maitās estētisko skatu. Šajā attēlā redzamie izmēri var tikt piemērojami arī virtuves izlietnei. Zem virtuves izlietnes skapītī parasti nekas nav redzams, taču izvadi jāiebūvē, lai rezultātā zem izlietnes paliktu maksimāli daudz izmantojamas brīvas vietas (miskastei vai filtriem).

Izlietnes augstums
Attēls Nr. 1. Izlietnes montāža pie sienas, bez papildus elementiem – izlietnes kājas vai skapīša.

 

Atceries !!!
Roku mazgāšanas izlietnes kanalizācijas pieslēguma diametrs parasti ir ø32 mm, savukārt virtuves izlietnes pieslēguma diametrs parasti ir ø50 mm. Ūdens pievadiem ir jābūt 1/2” iekšējai vītnei.

     Gadījumos, kad izlietne tiek likta uz kājas vai skapīša – noteikti jāiepazīstas ar montāžas instrukciju. Kā redzams Attēlā Nr. 2 – izvadi jāizbūvē kompakti, lai tie paslēptos aiz izlietnes kājas. Gadījumā, kad izlietne tiks montēta uz skapīša, te izmēri ir vis svarīgākie, jo kļūdas gadījumā var nākties griezt mēbeli vai to mainīt pret citu. Kā redzam Attēlā Nr. 3 – skapīšiem ir speciāli izdalītas vietas konstrukcijā, kur atradīsies sifons un ūdens pieslēguma izvadi.

 

Izlietnes augstums
Attēls Nr. 2. Izlietnes montāža pie sienas, ar papildus elementiem – izlietnes kāja vai puskāja.

 

izlietnes augstums
Attēls Nr. 3. Izlietnes montāža pie sienas, ar papildus elementiem – izlietnes skapītis.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x