Ūdens zudumi jeb ūdens patēriņa starpība – patiesība

Shēma ir pavisam vienkārša – ūdens pakalpojuma sniedzējs nodrošina ūdens piegādi līdz mājas ūdens ievadam (kaut kur pagrabā vai pie mājas akā), pa ceļam to sagatavojot atbilstoši normatīvu prasībām un nodrošinot ceļu līdz mājai, kur tiek uzstādīts ūdens ievada skaitītājs jeb komercskaitītājs. Komercskaitītājs nodrošina visas mājas patērētā ūdens uzskaiti, par kuru pakalpojuma sniedzējs vēlas saņemt samaksu, jo ūdens piegādes nodrošināšana veido izdevumus.

Kā jāuzstāda mājas ūdens ievada skaitītājs, tā lai ūdens zudumi būtu normas robežās, nosaka ISO 4064 standarts. Tehniski ideālos apstākļos tas strādās un galvassāpes neradīs, taču ideāli apstākļi neeksistē. Pastāv dažāda tipa un klases ūdens skaitītāji, bet tā tomēr nav raķešu zinātne. Jebkurā gadījumā ūdens ievada mezgli parasti ir pieejamā vietā, kur tam daudzi var piekļūt (pagrabs vai aka), līdz ar to šmaukšanās faktoru gandrīz var izslēgt.

DZĪVOKĻU SKAITĪTĀJI

Pilnīgs murgs ir ar skaitītājiem dzīvokļos! Kā jums šķiet, vai 1995. gada izlaiduma automašīna, kurai ir bijuši vismaz 6 īpašnieki ir uzticama? Tāpat ir ar skaitītājiem, kuri it kā atbilst standartiem, ir verificēti, taču jebkurā brīdī var apstāties, aizvīst, nokrist ciparnīca, atdalīties plombēšanas gredzens u.tml. Negodprātīgajiem lietotājiem pēdējie divi skaitītājus raksturojošie faktori ir kā medus maize. Esat kādreiz mēģinājuši iegūglēt “Как остановить счетчик воды” ? Cik variantus atradāt? Domāju ka pietiekoši! Protams, ka ar jaunākiem ūdens skaitītājiem tas tik viegli neizdosies, toties te palīdzēs neodīma magnēti, būs tikai jāziedo kādi 15 – 25 eiro. Kā saka – nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.

Citēts no lvportals.lv:
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.981 “Noteikumi par mērīšanas līdzekļu atkārtoto verificēšanu, verificēšanas sertifikātiem un verificēšanas atzīmēm” 8.punktā noteikto, personas, kuras uzstāda mērīšanas līdzekli, ir atbildīgas par mērīšanas līdzekļa uzstādīšanas atbilstību ražotāja instrukcijai vai normatīvajiem aktiem par mērīšanas līdzekļu atbilstības novērtēšanu un ievietošanu tirgū, kā arī saskaņā ar Ministru kabineta 22.08.2006. noteikumu Nr.664 “Noteikumi par metroloģiskajām prasībām ūdens patēriņa skaitītājiem” 5.punktā noteikto, personas,

ūdens zudumi

kas uzstāda ūdens patēriņa skaitītājus (turpmāk – skaitītāji) atbilstoši prasībām, kas noteiktas šajos noteikumos un normatīvajā aktā par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem, uzņemas atbildību* par skaitītāju pareizu uzstādīšanu.

No minētā izriet, ka skaitītāju uzstādīšanu un nomaiņu var veikt jebkura juridiskā va fiziskā persona, kurai jāievēro iepriekš minētās normatīvu prasības.
Saskaņā ar izmaiņām Būvniecības likumā vairs netiek izsniegtas licences būvniecībā, bet komersanti tiek reģistrēti Ekonomikas ministrijas Būvkomersantu reģistrā. Minētajā reģistrā komersantam jāreģistrējas tikai tad, ja tas veic būvuzraudzību un darbus, kur jāizstrādā un jāsaskaņo būvprojekts un jāsaņem būvatļauja.
Komersants veic komercdarbību būvniecības jomās, kurās komersantam ir attiecīgie speciālisti ar sertifikātiem. Skaitītāju uzstādīšanai un nomaiņai projekta dokumentācija nav nepieciešama, tāpēc, lai veiktu minētos darbus, komersantam nav jābūt reģistrētam Būvkomersantu reģistrā.

Es pastāstīšu par “atbildību”.
Pieņemsim, man ir čoms, kurš vismaz ir komersantu reģistrā.
– Zvanu šim – čau, sen neredzēts, gribi polšu? Vajag sabīdīt skaitītāju nomaiņu.
– “Pareizi” jāsapilda akts?
– Da nē, iedosi man, pats sapildīšu. Tev polšs par aktu!
– No problem!

ŪDENS ZUDUMI – VECI SKAITĪTĀJI

Skarbā realitāte un skaitītāju liels kļūdas procents ir tieši skaitītāju nomaiņas meistari. Visu taču var sarunāt! Vai kāds zin – cik “transformeri” skaitītāji uz kārtējo verifikāciju ik dienas tiek piegādāti laboratorijām kārtējai verificēšanai? – Nekur oficiāli tas netiek uzskaitīts, bet varu apgalvot, ka tas notiek regulāri un lielos apjomos. Vispār nesaprotu ar kuru zemes puslodi domā likumdevēji?! Kādēļ netiek izveidots pakalpojumu sniedzēju reģistrs, un tas kontrolēts? – Pārāk sīka vienība, var taču nofutbulēt atbildību uz iedzīvotājiem un namu apsaimniekotājiem, lai jau cīnās…

Mehāniskie ūdens patēriņa skaitītāji – tiem, manuprāt, būtu jābūt aizliegtiem ar likumu, taču līdz tam vēl tāls ceļš ejams. Arī SIA “Rīgas ūdens” kaut kā pēdējā laikā sarosījušies un medijos paziņojuši, ka sāks uzstādīt ultraskaņas ūdens skaitītājus. Tas viss ir jauki un tiks atrisināta tikai VIENA no problēmām – ūdens ievada skaitītāji beidzot strādās pareizi. Tie pārsvarā ir daudzstrūklu ūdens skaitītāji, tiem konstrukcijā ir sietiņi – pirmkārt tajos iekļūst dažādi mehāniski ūdens piemaisījumi, sietiņos saķeras sīkas daļiņas, uz mehāniskām konstrukcijām veidojas ūdens nogulsnes, kā rezultātrā uzskaites precizitāte ir nenosakāma un kļūdas procents kļūst nesamērīgi liels, bieži vien pakalpojuma sniedzēja labā.

RISINĀJUMI IR ..
Ēkas ūdens ievads, tehniskie faktori ..Pakalpojumu sniedzējs nodrošina ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšanu
Dzīvokļi, tehniskie faktori ..Dzīvokļu īpašumos jāuzstāda ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītāji
Dzīvokļu skaitītāju uzstādīšana ..Veic tikai sertificēti speciālisti, un nes atbildību, kas būtu arunāts likumdošanā
Dzīvokļu skaitītāju plombes ..Noteikti jāizmanto kaut kas nopietnāks par svina saspiežamām plombēm
Dzīvokļu skaitītāju nolasīšanas sistēmas ..Un visbeidzot veikt attālinātu, sistematizētu VISU skaitītāju nolasīšanu

* Nesmīdiniet !

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jānis Šipkovs
21 aprīļa, 2021 16:03

Lielisks darbs! Paldies.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x