Hidrofora uzstādīšana – nākamais solis pēc hidrofora izvēles

HIdrofora uzstādīšana notiek pēc sekojošiem punktiem:
1. Sūcvada izbūve
2. Hidrofora sagatavošana, uzstādīšana
4. Uzpildīšana un ieregulēšana

SŪCVADA IZBŪVE

Izbūvējot spiedvadu ir jāievēro divi pamatprincipi – caurules diametrs un caurules viendabīgums. Caurules materiāls 80% gadījumu būs PE (polietilēna) jeb plastmasas caurule un hidroforam vispiemērotākais šīs caurules diametrs ir Dn32, to parasti rekomendē arī hidroforu ražotāji. Kas attiecās uz caurules viendabīgumu – jāizvairās no nevajadzīgiem (liekiem) savienojumiem vai pārejām visā sūcvada garumā. Jebkurš caurules savienojums vai pāreja ir potenciāls riska moments, jo ja caurule ir ierakta zemē un kāda iemesla dēļ šis savienojums plīst – būs grūti tam tikt klāt. Polietilēna (PE) caurule ir melnā krāsā ar zilām svītrām visā garumā, caurule nedraudzējas ar ultravioleto starojumu, tādēļ ir montējama slēpti no saules, var montēt arī pagrabā. Šīs caurules diametrs tiek tirgots ruļļos, tas mazliet ir ieņēmis liektu formu, tādēļ jarēķinās, ka pie montāžas var nākties prasīt pēc ģimenes locekļu palīdzīgās rokas.

hidrofora uzstādīšana
Attēls Nr. 1: 1. – PE caurle ruļļos; 2. – PP (plastmasas) kompresijas veidgabali; 3 – misiņa kompresijas veidgabali; 4 – misiņa pretvārsts ar filtru.

Kā redzams attēlā Nr. 1 – cauruli var savienot ar plastmasas un ar misiņa kompresijas veidgabaliem, misiņa veidgabali vienmēr būs dārgāki par >50%, taču pieredze rāda, ka misiņa veidgabali ir uzticamāki. Pie jebkura veidgabala montāžas nedrīkst sajaukt tajā esošo gredzenu secību un stāvokli.

hidrofora uzstādīšana
Attēls Nr.2: Piemērs ar hidrofora pieslēgumu un ūdens ņemšanu no akas.

Pieņemsim klasiskāko variantu par piemēru – lauku viensēta, kur hidrofors uzsūc ūdeni no akas (Attēls Nr.2). Vispirms par hidrofora novietojumu varat izlasīt pirmajā šīs tēmas daļā šeit. Tātad mums ir jāvelk caurule no ēkas, kurā atradīsies hidrofors, līdz akai. Būs jārok tranšeja, lai tajā ieguldītu cauruli pietiekošā dziļumā, lai tā neaizsaltu. Dažādos Latvijas nostūros grunts sasalšanas dziļums atšķiras, taču pavisam droši būs tranšeja ar dziļumu vismaz 0,9 m tās seklākajā vietā. Grunts sasaluma dziļumu dažādiem reģioniem var apskatīt zemāk redzamajā tabulā, kas izvilkta no Latvijas būvnormatīviem. Tranšejai ir jabūt izraktai ar kritumu uz akas pusi, lai cauruli būtu viegli uzpildīt un tajā neieķertos gaisa burbuļi.

grunts sasaluma dziļums
LBN 003-19. Grunts sasaluma dziļums dabiskos apstākļos mēneša pēdējā dienā

Atceramies, ka hidroforam sūcvada galā ir jāliek filtrs ar pretvārstu, kas redzams Attēlā Nr. 1, taču būtībā šis filtrs sistēmu nepasargā no gružiem. Sistēmu būtu jāpasargā no gružiem, un jāuzstāda vismaz šāds filtrs, uzreiz pēc hidrofora.

Hidrofora vislielākais mīnuss ir tā troksnis – aptuveni 80 dBA.

REGULĒŠANA

Sūkņa ieregulēšana ir vissvarīgākais moments, jo no tā atkarīgs, cik vienmērīgi būs ieslēgšanās/izslēgšanās cikli un cik litrus ūdens izdosies iesūkt spiedkatlā. Ja spiedkatls ir 20 litri – nekādos apstākļos 20 litrus iesūkt neizdosies, jo vietu spiedkatlā aizņem gan membrāna, gan gaiss, reālais tilpums sastādīs vien 30%. Reāls piemērs ar jau iepriekš apskatīto hidroforu. Vispirms pārbaudām spiedienu spiedkatlā, svarīgi to darīt, pirms tas tiek pieslēgts sistēmai un tajā tiek iepildīts ūdens. Pēc noklusējuma rūpnīcā iepildītais gaisas spiediens ir 1.4 bar, taču to var mainīt un pielāgot mūsu vajadzībām.

Pēc noklusējuma (rūpnīcas):
Gaisa piediens spiedkatlā 1.4 bar
Ieregulētais ieslēgšanās spiediens 1.4 bar
Ieregulētais izslēgšanās spiediens 2.5 bar
Iesūcamais ūdens daudzums – 5 litri

Pieregulējam :
Gaisa piediens spiedkatlā 1.0 bar
Ieregulētais ieslēgšanās spiediens 1.2 bar
Ieregulētais izslēgšanās spiediens 2.5 bar
Iesūcamais ūdens daudzums – 6.7 litri

Šajā gadījumā minimālais spiediens ir ieregulēts 1.2 bar, jo visas sanitāri tehniskās ierīces atrodas ēkas pirmajā stāvā – lielāks spiediens nav nepieciešams. Ja ierīces atrastos augstāk, vai būtu nepieciešams lielāks minimālais spiediens, tad būtu jamaina ieslēgšanās spiediena parametri uz lielākiem. Piemērs Nr.1– (skatīt te Hidrofora novietojums un celšanas augstums) divu stāvu ēka, kur hidrofors atrodas pagrabā un otrajā stāva atrodas dušas kabīne, kur tās normālai darbībai nepieciešams darba spiediens = 1.5 bar. No hidrofora līdz dušas augstākajam punktam ir 5 m, jeb 0.5 bar spiediena zudumu izteiksmē. Tātad kopā 1.5 bar + 0.5 bar = 2 bar

Pieregulējam saskaņā ar piemēru Nr.1 :
Gaisa piediens spiedkatlā 1.8 bar
Ieregulētais ieslēgšanās spiediens 2 bar
Ieregulētais izslēgšanās spiediens 3.2 bar

Optimāla spiediena starpība starp ieslēgšanās un izslēgšanās spiedienu ir 1 bar, jo tādā veidā tiek samazināta spiediena membrānas staipīšana un tiek paildzināts tās mūžs.

Hidrofora uzstādīšana
Attēls Nr. 2: a – izslēgšanas spiediena regulēšana. b – ieslēgšanas spiediena regulēšana. Pulksteņrādītāja virzienā abas skrūves palielina spiedienu, pret – samazina.

 

UZPILDĪŠANA

Kad hidrofors ir nolikts savā vietā – sākam uzpildīšanu. Ja nepieciešams mainīt spiedkatlā esošo spiedienu, tad hidrofors obligāti ir jāiztukšo. Uzpildīšanu atvieglos neliela izmēra trauks vai piltuve, jo izskrūvējot sūkņa augšpusē esošo korķi – caurums ir atvēlēts diezgan mazs. Sākam pildīšanu, līdz ūdens sāk nākt ārā no uzpildīšanas vietas. Pārsvarā nekad neizdodas uzpildīšana ar pirmo reizi, jo gaiss tomēr pamanās ieķerties kaut kur sūcvadā, tādēļ aizveram uzpildīšanas korķi, ieslēdzam sūkni uz 10-15 sekundēm, pavērojam vai kāpj spiediens. Ja tas nemainās – slēdzam ārā un atkal piepildam trūkstošo ūdeni, ja nepieciešams atkārtojam šos soļus vairākas reizes, līdz redzam spiediena kāpumu hidrofora manometrā.

Ievadraksts par hidrofora izvēli atrodams šeit.

Par to, kā izvēlēties pareizu spiedkatla tilpumu un kā to kombinēt kopā ar sūkni, ja tiek iegādāti atsevišķi – nākamajā rakstā…

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x